Leden 2009

BÍGL

25. ledna 2009 v 17:52 | langerová katka

BÍGL

Tento pes se cítí stejně dobře na lovu jako doma na koberci a je příjemný a věrný společník lidí. Dříve se choval v psincích ke štvanicím mazajíce a lišky, ale přesto se dokázal změnit v zábavného domácího mazlíčka. Jeho význačným znakem je zvučný melodický hlas - o smečce bíglů se říkávalo že hrají nebo zpívají.

STAVBA TĚLA: Silný a souladný bígl má dlouhou hlavu s výrazným stopem a hranatý čenich. Oči jsou tmavě oříškově hnědé, velké a kulaté. Převislé boltce jsou tenké, ploché a dlouhé. Přední okraj směřuje mírně ke koutkům tlamy. Srst je krátká, hustá a nepromokavá, zbarvení může být v různých barváchtypických pro honiče, kromě játrově hnědé. Ocas je silný, středně dlouhý, válcovitý a pes jej nosí natažený, nikdy ne zatočený nad hřbetem.

HISTORIE: Původ všech honičů sahá až do starověku, kdy se smečky podobných psů chovaly v anglickém Řecku. Odtud se šířily po celém středomoří a ve středověku až do Anglie. Malé honiče údajně dovezl do Británie již Vilém Dobyvatel, ale skutečné doklady o psech tohoto typu máme teprve z roku 1475. Malí honiči se chovali zejména proto, že je bylo možné vozit v košících, zavěšených na boltcích koní..nepochybně patřili k nejznámějším a nejrozšířenějším psům ve Velké Británii,dávno před tím,než byl roku 1895 postaven první Beagle Club.Dnes bígl získáva velkou popularitu i v kontinentální Evropě. Pro zařazení do chovu však musí psi absolvovat pracovní zkoušky,aby se udržely jejich schopnosti k lovecké práci.

TEMPERAMENT: Bígl je čilý,veselý a sympatický pes.Přestože se dlouho choval ve smečkách v psincích,chová se jako přítulný a poslušný společenský pes a nepůsobí žádně potíže ve společnosti jiných psů. Může být ovšem poněkud tvrdohlavý a jeho pán musí mít pevnou ruku.

PÉČE: Tento pes je poněrně nenáročný, pouze jeho srst pouze jeho srst potřebuje pravidelné kartáčování. Krmení musí být bohaté na bílkoviny, ale ne příliš vydatné.

ŽIVOTNÍ NÁROKY:Bígl se snadno přizpůsobí životu v domě, ale potřebuje dostatečně dlouhé a pravidelné vycházky.